Od 1 lipca zniknie mechanizm, który gwarantował działkowcom możliwość rozliczania zużycia energii według cen z 2022 roku. W związku z tym właściciele ogródków działkowych muszą przygotować się na podwyżki. Cena energii elektrycznej dla ROD nadal będzie korzystniejsza niż cena rynkowa.
- Przepisy chroniące rodzinne ogrody działkowe (ROD) wprowadzono w 2022 r. po interwencji Polskiego Związku Działkowców (PZD).
- Ustawodawca wprowadził mechanizm ceny maksymalnej za energię elektryczną dla ogrodów działkowych, więc pomimo wzrostu cen prądu, działkowcy nie zostali pozostawieni bez wsparcia.
- - Z punktu widzenia ogrodów działkowych istotne jest, że nadal kwalifikują się do mechanizmu ochronnego, co zapewnia im najkorzystniejsze z dostępnych warunki cenowe - podkreśla Bartłomiej Piech, dyrektor Biura Prawnego PZD.
Od 1 lipca 2024 roku zniesiony zostanie mechanizm, który gwarantował działkowcom możliwość rozliczenia określonej ilości zużycia energii według cen z 2022 roku.
Przepisy chroniące ROD wprowadzono w 2022 r. do ustawy po interwencji Polskiego Związku Działkowców. Pierwotnie działkowcy mieli być traktowani prawie jak podmioty komercyjne, jednak dzięki temu mechanizmowi działkowcy do tej pory nie odczuli aż tak gwałtownego wzrostu cen prądu, a tym samym wzrostu kosztów utrzymania swoich ogrodów.
Tylko do 30 czerwca obowiązują limity energii zamrożonej. Potem będzie trzeba płacić drożej za prąd
- W odniesieniu do ogrodów działkowych, gdzie pobór energii odbywa się zbiorowo (tj. istnieje jeden główny licznik, a rozliczenia są dokonywane na podstawie podliczników), obowiązywała zasada, że na każdą działkę przypadało 250 kWh. Na przykład, jeśli ogród działkowy składał się ze 100 działek, oznaczało to limit 250 kWh na działkę, co dawało łącznie 25 000 kWh. Ogród rozliczał się za taką ilość energii według zamrożonej ceny. Mechanizm ten obowiązywał przez cały 2023 rok - tłumaczy Bartłomiej Piech, dyrektor Biura Prawnego PZD
W styczniu tego roku limity energii zamrożonej zostały zmniejszone o połowę. W mieszkaniach limit wynosi teraz 1500 kWh rocznie, a w ogrodach działkowych 125 kWh na działkę - te limity będą obowiązywały tylko do 30 czerwca 2024 roku. Po tym terminie limity zamrożonej energii nie obowiązują, a to oznacza wyższe rachunki za prąd. Według działkowców to kolejny cios dla ogrodów.
- Wszystko drożeje, więc trudno się dziwić, że nawet posiadanie ogródka działkowego z roku na rok jest coraz droższe, ale dla wielu, zwłaszcza starszych właścicieli, którzy muszą liczyć każdą złotówkę, stanowi to dodatkowe obciążenie, więc jak tak dalej pójdzie, przestaną używać prądu na działkach albo zaczną je sprzedawać - mówi Adrian, właściciel ogródka w Tarnowskich Górach.
Cena prądu na ogrodach działkowych wciąż będzie niższa niż rynkowa
Działkowcy jednak nie zostali pozostawieni bez wsparcia. Ustawodawca wprowadził mechanizm ceny maksymalnej dla ogrodów działkowych, na wzór cen zamrożonych z 2022 roku. Maksymalna cena energii elektrycznej wynosi 500 zł netto za megawatogodzinę.
- Z punktu widzenia ogrodów działkowych istotne jest, że nadal kwalifikują się do mechanizmu ochronnego, co zapewnia im najkorzystniejsze z dostępnych warunki cenowe - podkreśla Bartłomiej Piech, dyrektor Biura Prawnego PZD.
Pomimo tych regulacji, działkowcy muszą być świadomi, że cena maksymalna to tylko jedna ze składowych rachunku za prąd. Opłaty przesyłowe oraz inne koszty dodatkowe również mają wpływ na ostateczną kwotę do zapłaty. Niemniej jednak mechanizm ceny maksymalnej stanowi istotną formę ochrony przed gwałtownym wzrostem kosztów energii.