Zgłoszenie budowy szamba na działce rekreacyjnej
Działka w ramach ROD może być wyposażona w zbiornik na odpady płynne, czyli szambo, ale należy zastosować się do odpowiednich regulacji prawnych dotyczących szamba zgodnie z regulaminem ROD. Przed budową zbiornika, działkowiec musi zawiadomić zarząd ROD na piśmie, załączając rysunek lokalizacji zbiornika względem granic działki. Miejsce montażu zbiornika musi mieć swobodny dostęp do podjechania wozu asenizacyjnego. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 r. określa, że zbiornik musi być oddalony o: 5 m od okien i drzwi, 2 m od granicy działki sąsiedniej oraz drogi, i 15 m od studni. Zbiornik musi być szczelny i z atestem.
Kontrole szamb i wywozu nieczystości
Od sierpnia 2022 roku, w związku z nowelizacją przepisów prawa wodnego, właściciele nieruchomości z szambami lub przydomowymi oczyszczalniami ścieków muszą posiadać umowy na odbiór nieczystości ciekłych z firmą asenizacyjną. W przypadku braku takiej umowy, grożą wysokie kary, sięgające nawet 5000 zł. Każde skorzystanie z usługi wywozu nieczystości musi być udokumentowane umową oraz rachunkiem, które to dokumenty mogą zostać zażądane podczas kontroli lub wezwania do urzędu. Faktury za wywóz nieczystości powinny potwierdzać regularność ich wywozu zgodnie z postanowieniami umów oraz z wymaganiami określonymi w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
Gminy zobowiązane są do przeprowadzenia kontroli wszystkich nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej. Mają na to 2 lata od wejścia w życie nowych przepisów, co miało miejsce w sierpniu 2022 roku. W 2024 roku samorządy będą musiały złożyć pierwsze sprawozdania (dotyczące okresu od stycznia 2023 roku) do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, a za zaniedbania grożą im kary do 50 tys. zł. Wskazane jest, że prawie 77,4% nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej nie miało umów na wywóz nieczystości, co stanowi poważny problem dla gospodarki ściekowej w kraju.
Zgodnie z § 41 pkt 7 regulaminu ROD działka może być wyposażona w bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe. Bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące szamba reguluje § 43 Regulaminu ROD w brzmieniu:
- Z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe. Odpowiedzialnośćza warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosidziałkowiec.
- Eksploatacja urządzeń, o których mowa w ust. 1, wywóz nieczystości lub ich utylizacja musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.
- Działkowiec obowiązany jestpowiadomić na piśmie zarząd RODo zamiarze budowy zbiornika na nieczystości ciekłe, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.
Zagadnienie dotyczące odległości w jakiej zbiornik musi być usytuowany, reguluje § 36 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a odległość urządzeń sanitarnych należy mierzyć od pokryw i wylotów wentylacji szamba.
Odległości jakie należy zachować:
- 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi,
- 2 m od granicy działki sąsiedniej oraz drogi, ulicy lub ciągu pieszego- w tym także alei ogrodowej
-15 m od studni (§31 ust. 1 pkt 3)
Biorąc od uwagę funkcje jakie spełnia działka rodzinna oraz możliwość korzystania z niej jedynie sezonowo, Okręg uznaje, że budowa zbiornika na nieczystości ciekłe do 10m3 będzie wystraczająca. Ponadto, budowa do pojemności 10m3 wiąże się z niższym kosztem, a przede wszystkim zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 3a ustawy Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na budowę, aczkolwiek art. 30 ust. 1 pkt 1 nakłada obowiązek zgłoszenia tego zamiaru do starostwa, bądź urzędu miasta (w powiatach grodzkich). Zgłoszenia dokonuje się na obowiązujących drukach, które można pobrać bezpośrednio w urzędzie, bądź na ich stronie internetowej.
Mimo dokonania zgłoszenia i uzyskania zgody na rozpoczęcie budowy, zgodnie z § 43 regulaminu ROD o zamiarze realizacji tego przedsięwzięcia należy powiadomić na piśmie Zarząd ROD, załączając rysunek.
Zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującymi, działkowiec zobowiązany jest dostarczyć do właściwego organu:
- Zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych dla których nie jest wymagane pozwolenie,
- Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
- Opis o zakresie robót do wykonania,
- Rysunek wskazujący lokalizację działki,
- Rysunek wskazujący lokalizację zbiornika na nieczystości na działce,
- Zaświadczenie Zarządu ROD o posiadanym tytule prawnym do działki w ROD.